غذای سالم برای وزن گیری کودکان【سال1401】❤️

غذای سالم برای وزن گیری کودکان

ما امروز قصد داریم شما را با غذای سالم برای وزن گیری کودکان آشنا کنیم. در برخی از مواقع کودک به قدری لاغر است که اوضاع را نگران کننده می کند. مادر باید تمام تلاش خود را بکند تا غذای سالم برای وزن گیری کودک را در اختیار کودک قرار دهد. مادرانی که دارای کودکان کم وزن می باشند به فکر روش هایی برای افزایش وزن کودک خود هستند. ما در این مقاله، روش های افزایش وزن کودک و همچنین غذای سالم برای وزن گیری کودکان را در اختیار شما عزیزان قرار داده ایم، پس تا پایان این مقاله ما را همراهی کنید.

روش هایی برای افزایش وزن کودک

استفاده از نوشیدنی هایی با کالری بالا برای کودکان

برای افزایش وزن کودک می توانید به کودک خود نوشیدنی هایی با کالری بالا بدهید. نوشیدنی هایی که دارای کالری بسیار و استاندارد می باشند، منبع خوبی از انرژی هستند و می توانند وزن کودک شما را افزایش دهند.

برای کودکان نوپا و پیش دبستانی که زیر وزن نرمال هستند این نوشیدنی‌ها بسیار مفید است. برای وزن گیری کودک می توانید از این نوشیدنی ها کمک بگیرید، ولی این نوشیدنی ها نباید جای غذا را بگیرند. این نوشیدنی ها در کنار غذا و یا به عنوان میان وعده بسیار خوب می باشد.

از غذاهای پر انرژی برای کودک خود استفاده کنید

شما باید به کودک خود غذایی بدهید که دارای کالری و مواد مغذی بسیاری باشد. در برنامه غذایی کودک خود غذای سالم قرار دهید.

به کودک خود غذای سالم بدهید

به کودک خود غذایی بدهید که دارای کالری و مواد مغذی باشد و همچنین دارای شکر، چربی اشباع و سدیم کمی باشد. مواد مغذی مانند ویتامین ها، فیبرها و املاح معدنی از غذاهای پر انرژی می باشند. شما باید به کودک خود میوه، سبزیجات و لبنیات بدهید، زیرا میوه، سبزیجات و لبنیات دارای مواد مغذی و کالری های مفیدی می باشند و می توانند تاثیر بسیاری در رشد کودک شما داشته باشند.

غذاهای سالمی که به کودک می دهید را مدیریت کنید

شما باید بتوانید غذاهای سالمی که به کودک خود می دهید، مدیریت کنید. غذاهای سالم و پرکالری به افزایش وزن کودک شما بسیار کمک می‌کند، ولی این غذاها باید مدیریت شوند مثلاً برای کودک خود هر سه وعده را ماکارونی قرار ندهید، برای هر میان وعده از یک غذای سالم استفاده کنید.

سعی کنید به وعده ها و میان وعده های کودک کالری اضافه کنید

سعی کنید با اضافه کردن مواد غذایی دیگر که دارای کالری می باشند به وعده اصلی و میان وعده کودک کالری اضافه کنید. زمانی که به کودک خود سیب می دهید روی سیب از کره بادام زمینی استفاده کنید.

چاشنی هایی وجود دارند که دارای کالری می باشند و همچنین می توانند طعم غذای کودک را بهتر کنند تا کودک شما بتواند بهتر از آن غذا استفاده کند. برخی از این چاشنی ها کره بادام زمینی، پنیر خامه ای، مربا و … می باشند. شما می توانید در کنار وعده غذایی کودک خود از این چاشنی ها استفاده کنید تا کالری غذای کودک شما افزایش پیدا کند.

میان وعده کودک خود را قطع نکنید

میان وعده برای کودک بسیار مهم می باشد. میان وعده باعث می شود کودک بین وعده های اصلی بتواند غذا بخورد و این امر سبب افزایش کالری در کودک می شود. بین وعده های اصلی و میان وعده فاصله بیندازید تا کودک بتواند از میان وعده نیز استفاده کند.

شما باید سعی کنید که کودکتان وعده های غذایی خود را خوب بخورد و حتی یک وعده اصلی غذایی را از دست ندهد. سعی کنید کودک خود را به خوردن صبحانه عادت دهید، زیرا این امر سبب بالا رفتن انرژی در کودک می شود و همچنین موجب اضافه کردن وزن سالم نیز می شود.

با یک متخصص کودک مشورت کنید

اگر کودک شما دچار کاهش وزن شدید شده است و شما نمی توانید این کاهش وزن را برطرف کنید، باید با یک متخصص تغذیه مشورت کنید. متخصص در این زمینه می تواند کمک بسیاری به شما بکند و دلایلی که مانع افزایش وزن کودک شما می شود را شناسایی می کند و سعی می کند آن را برطرف کند. برخی از عوامل و اختلالات مانند غم و اندوه و استرس سبب کاهش وزن کودک شما می شود، باید به این مسئله توجه بسیاری داشته باشید.

روش هایی برای افزایش وزن کودک

غذای سالم برای وزن گیری کودکان

مواد غذایی مغذی حاوی کالری بالا

سعی کنید از مواد مغذی که حاوی کالری بسیار بالایی می باشند در برنامه غذای کودک خود قرار دهید، زیرا استفاده از غذاهای پرکالری و کاهش غذاهای چرب، سبب افزایش وزن کودک شما می شود. اگر شما از غذاهای چرب که دارای کالری بسیاری هستند ولی فاقد ارزش غذایی می باشند به کودک خود دهید، کودک به خوردن این غذا های نامناسب عادت می کند و شما به سختی می توانید عادت کودک خود را تغییر دهید.

میوه های خشک

میوه های خشک مانند پسته، انجیر، بادام و … دارای انرژی بسیار بالایی می باشند و همچنین میوه ها بدون چربی هستند و سبب افزایش وزن کودک می شوند. شما می توانید این میوه ها را پودر کنید و در غذای کودک خود از آن استفاده کنید. البته ممکن است برخی از این میوه های خشک سبب آلرژی کودک شود، شما می توانید سه روز فاصله بین هر غذای جدید باید ایجاد کنید تا آلرژی کودک خود را متوجه شوید.

کره

شما می توانید از کره در مواد غذایی کودک خود بعد از هفت ماهگی کودک استفاده کنید. از کره به میزان کمی استفاده کنید، زیرا مصرف زیاد کره برای کودک سنگین می باشد، شما باید میزان آن را مدیریت کنید. کره یکی از بهترین مواد غذایی برای کودک است که می تواند سبب افزایش وزن کودک شما شود.

گندم

گندم از مواد غذایی است که سبب افزایش وزن قابل توجهی در کودکان می شود. گندم دارای فیبر غذایی با چربی کم می باشد که برای کودک شما بسیار مفید است، پس سعی کنید در غذاهای کودک خود از گندم استفاده کنید.

نخود فرنگی

نخود فرنگی از مواد غذایی است که برای کودک بسیار مفید می باشد. نخود فرنگی یکی از سبزیجات پر طرفدار می باشد. در نخود فرنگی ویتامین c، منیزیم، فیبرهای رژیمی و … وجود دارد، شما می توانید از نخود فرنگی در سوپ سبزیجات استفاده کنید و به کودک خود بدهید.

سیب زمینی

سیب زمینی دارای مواد معدنی، ویتامین ها و فنل های طبیعی بسیاری می باشد که برای افزایش وزن کودک بسیار مناسب است. سیب زمینی دارای کربوهیدرات بسیار زیادی نیز می باشد که شما می توانید از سیب زمینی به عنوان پوره و یا در سوپ استفاده کنید و به کودک خود بدهید.

تخم مرغ

تخم مرغ دارای پروتئین بسیاری می باشد و همچنین دارای چربی اشباع شده بالایی می باشد. تخم مرغ برای افزایش وزن کودک غذای مناسبی است که می توانید در برنامه غذای کودک خود قرار دهید.

جو

جو دارای چربی اشباع شده و کلسترول کمی می باشد ولی دارای منیزیم، فسفر، تیامین و منگنز بسیاری می باشد. جو دارای پروتئین بسیار بالایی می باشد که به طور غیر مستقیم باعث افزایش وزن کودکان شما می شود. شما می توانید از جو در برنامه غذایی کودک خود استفاده کنید.

غذای سالم برای وزن گیری کودکان

رژیم افزایش وزن برای کودکان

برای افزایش وزن کودک خود باید به نکات متعددی توجه داشته باشید. شما باید مطمئن شوید، زمانی که کودک از شما دور می باشد تغذیه خود را فراموش نکند. شما باید از غذاهای سالم برای کودک استفاده کنید و غذاهایی که ارزش غذایی زیادی ندارند مانند نوشابه، پفک و سایر تنقلات مضر پرهیز کنید.

این خوراکی ها فایده ای برای کودک شما ندارند و سبب عادت کودک می‌شوند و شما به سختی می توانید عادت کودک را ترک دهید. شما می توانید برای افزایش وزن سالم کودک خود به دکتر تغذیه کودکان مراجعه نمایید و از ایشان کمک بگیرید. اگر کودک شما دچار کاهش وزن بسیاری است، می توانید به بهترین متخصص اطفال در تهران مراجعه نمایید.

افزایش وزن سریع کودکان

  • سعی کنید به کودک خود به دفعات بیشتری غذا دهید. کودکان دارای شکم های کوچکی می باشند و به همین دلیل باید دفعات خوردن غذای آن ها بیشتر باشد. کودکان ممکن است به خوردن ۵ تا ۶ وعده کوچک تر نیاز داشته باشند. زمانی که کودک شما احساس گرسنگی می کند باید به او غذای سالم بدهید.
  • شما باید سعی کنید به کودک خود بی آموزید که وعده های غذایی بسیار مهم هستند و باید در هر زمانی غذای خود را خیلی خوب بخورد.
  • شما باید الگوی کودک خود باشید. در خوردن وعده های غذایی و همچنین مواد مغذی که کودک از آن استفاده می کند، کودک خود را همراهی کنید.
 افزایش وزن سریع کودکان

دلایل لاغری کودکان

کودک شما ممکن است به دلیل نخوردن کافی غذا و همچنین مشکلات تغذیه ای که وجود دارد دچار لاغری شود و همچنین ممکن است کودکانی به دلیل ابتلا به عفونت مزمن و همچنین دچار شدن به یک بیماری زمینه ای دچار لاغری شوند. برخی کودکان نیز وجود دارند که انرژی زیادی در طول روز صرف می‌کنند که این کودکان نیز ممکن است به دلیل سوزاندن انرژی بسیار در طول روز دچار لاغری شوند.

مکمل های غذایی و ویتامین ها می توانند سبب افزایش وزن کودک شما شوند، ولی قبل از مصرف هر گونه ویتامین و مکمل های غذایی باید با پزشک یا مرکز بهداشت مشورت کنید و هیچ کاری را خودسرانه انجام ندهید، زیرا این امر می‌تواند برای کودک شما مضر باشد و خطراتی را در کودک شما ایجاد کند. برای مشورت گرفتن و همچنین کمک گرفتن می توانید به بهترین دکتر تغذیه کودکان در تهران مراجعه نمایید.

کلام آخر

برخی از کودکان دارای وزن بسیار کمی می باشند که والدین باید سعی کنند از غذاهای سالم برای وزن گیری کودکان استفاده کنند. برخی از این غذا ها عبارت اند از گندم، نخود فرنگی، شیر، کره و … که شما می‌توانید با استفاده از این مواد غذایی در وعده های اصلی و میان وعده های کودک خود سبب وزن گیری کودک شوید. کودک باید در طول روز از غذاهای پرکالری استفاده کند، البته این غذاها باید سالم باشند. در صورت مشاهده مشکلاتی در کودک خود و مواجه شدن با بیماری کودک، می توانید به بهترین دکتر عمومی در تهران مراجعه نمایید.

از شما بسیار ممنونیم که ما را تا پایان این مقاله همراهی کردید. سایت اوشاخ بسیار تلاش کرده تا شما را با غذای سالم برای وزن گیری کودک خود آشنا کند، امیدوارم مطالبی که ما در اختیار شما قرار دادیم برای شما مفید بوده باشد. اگر پیشنهاد و یا انتقادی دارید، می توانید به این سایت مراجعه نمایید و نظرات خود را با ما در میان بگذارید.

چه غذاهایی باعث افزایش وزن فرزندم می‌شود؟

کره بادام زمینی، آب پرتقال، شیر، لبنیات، میوه خشک و میان وعده های پرکالری. بهترین مکمل برای افزایش وزن کودک، مکملی است که پزشک متخصص اطفال برای کودک شما تجویز کند.

چطور کمبود وزن فرزندم را درمان کنم؟

به فرزند خردسال خود غذاهای پرکالری بدهید. نوشیدن شیر و آب میوه می تواند به افزایش وزن کمک کند. بادام زمینی، ماهی های چرب مانند ماهی آزاد، آووکادو و آجیل نیز بسیار چاق کننده هستند.

بهترین مکمل برای افزایش وزن کودکان چیست؟

۵ ماده مغذی شاخص برای افزایش وزن کودکان عبارت اند از ویتامین های گروه B، ویتامین، کلسیم، منیزیم و آهن که این مواد مغذی برای افزایش وزن کودکان بسیار خوب می باشند.

5/5 - (1 امتیاز)