اصول تغذیه سالم در کودکان【سال1401】❤️

اصول تغذیه سالم در کودکان

ما امروز قصد داریم اصول تغذیه سالم در کودکان را در اختیار شما قرار دهیم. تغذیه در کودکان امری بسیار مهم است. اگر کودک شما دارای تغذیه نامناسب و ناسالمی باشد، امکان چاقی و یا سوء تغذیه و همچنین بیماری هایی در بزرگسالی برای او وجود دارد. پس باید تمام تلاش خود را بکنید تا تغذیه سالمی برای کودک خود داشته باشید. ما در این مقاله اصول تغذیه سالم در کودکان را در اختیار شما قرار داده ایم، پس تا پایان این مقاله ما را همراهی کنید.

تغذیه سالم چیست؟

والدین باید تلاش کنند تا به کودک غذاهای سالمی بدهند و کودکان را به خوردن غذاهای سالم تشویق کنند. کودکان همواره غذاها و خوراکی هایی را ترجیح می دهند که به آن علاقه مند هستند، برای تغییر عادت های غذایی کودکان و تشویق آن ها به خوردن غذاهای سالم باید خوراکی های پرطرفدار را انتخاب کنید. شما باید به صورت تدریجی کودک خود را به غذاهای سالم عادت دهید. تغذیه سالم در کودکان بسیار مهم می باشد.

کودکان تقلید پذیر می باشند پس والدین نیز باید در مصرف غذای سالم الگوی کودک خود باشند. اگر والدین از تنقلات و غذاهای ناسالم استفاده کنند کودکان نیز از آن ها تقلید می کنند. شما باید تلاش کنید تا در تغییر طعم و مزه غذا خلاقیت داشته باشید مثلاً سبزیجات را به گوشت پخته اضافه کنید. غذاهایی که در رستوران ها تهیه می شوند ناسالم هستند، بنابراین باید تلاش کنید تا در خانه غذاهای سالمی برای کودک خود درست کنید.

سعی کنید از قرار دادن چیپس، بستنی، کلوچه و تنقلات در دسترس کودکان بپرهیزید و نوشیدنی های سالم و میوه و سبزیجات را در دسترس کودکان خود قرار دهید. شما باید به جای غذاهای سرخ شده از میوه ها و سبزیجات به فرزند خود بدهید. شما باید میزان غذاهای ناسالم را کاهش دهید و سعی کنید کودک خود را به غذاهای سالم عادت دهید.

لازم نیست که در همان نخستین بار دیگر از غذاهای ناسالم استفاده نکنید، شما باید سعی کنید به صورت تدریجی کودک را از غذاهای ناسالم دور کنید و به سمت غذاهای سالم ببرید. این کار را باید کم کم انجام دهید، یعنی به جای یک بشقاب ماکارونی و پنیر می‌توانید از گوشت مرغ و سبزیجات استفاده کنید.

تغذیه سالم چیست؟

اصول تغذیه سالم در کودکان

شما باید به تعداد دفعات خوردن غذای کودک خود توجه بسیاری داشته باشید. کودکان به سه وعده غذایی اصلی در روز و همچنین یک تا سه وعده میان وعده سالم نیاز دارند. والدین باید تمام تلاش خود را بکنند تا از غذاهای سالم و همچنین میان وعده های سالم استفاده کنند. شما باید سعی کنید در غذای کودک تنوع به خرج دهید تا کودک شما از خوردن غذاهای یک شکل و بدون تنوع خسته نشود.

از انواع گروه های غذایی در برنامه غذای کودک خود استفاده کنید. سعی کنید در برنامه غذایی کودک خود از کربوهیدرات و پروتئین و همچنین مواد معدنی و ویتامین ها استفاده بسیاری کنید. شما باید در تغذیه کودکان میوه ها و سبزیجات و همچنین غلات و پروتئین ها را قرار دهید.سال های اول تغذیه کودکان بسیار اهمیت دارد، والدین باید تلاش کنند تا اصول تغذیه کودکان را رعایت کنند و هر پنج گروه اصلی غذایی را در تغذیه کودک خود قرار دهند. پنج گروه اصلی غذایی که در تغذیه کودک باید قرار بگیرد عبارت است از:

  • غلات که شامل ماکارونی، برنج، جو و نان می باشد. این غذاها انرژی مورد نیاز برای یادگیری و رشد کودک را ایجاد می کنند و به یادگیری و رشد کودک می توانند کمک بسیار زیادی بکنند.
  • در میوه ها و سبزی ها انواع ویتامین، فیبر و آنتی اکسیدان وجود دارد که برای کودکان بسیار مفید می باشند. همچنین این ویتامین ها و آنتی اکسیدان و فیبر ها می توانند از مشکلاتی مانند بیماری های قلبی و مغزی جلوگیری کنند و کمک زیادی به کودک بکنند.
  • غذاهای سرشار از پروتئین مانند ماهی، مرغ، تخم مرغ، گوشت بدون چربی، عدس و نخود می باشند. این غذاها و مواد غذایی برای رشد عضلانی کودک بسیار خوب می باشند و همچنین دارای ویتامین ها و مواد معدنی مانند امگا ۳، آهن، روی و ویتامین b۱۲ می باشند که این ها می توانند یادگیری ذهنی کودک را تقویت کنند.
  • لبنیات از مهم ترین گروه اصلی غذایی می باشد که شامل پنیر، شیر و ماست می باشد که این ها دارای پروتئین و کلسیم بسیار زیادی هستند. سعی کنید از لبنیات در غذای کودک و میان وعده هایی که برای کودک در نظر گرفته اید استفاده کنید.
  • آب یکی از نوشیدنی های بسیار سالم برای کودک است و می تواند دندان کودک را تقویت کند. شما باید از آب نیز در کنار وعده های غذایی کودک خود استفاده کنید.

تغذیه کودکان کم وزن

برخی از کودکان دارای کم وزنی می باشند که والدین دغدغه کم وزنی کودکان خود را دارند. مادران در این وضعیت به فکر روش هایی برای افزایش وزن کودک می باشند. ما در این قسمت روش هایی برای تغذیه کودکان کم وزن را در اختیار شما قرار داده ایم که می تواند وزن کودک شما را افزایش دهد.

  • والدین باید سعی کنند تا در تغذیه کودکان کم وزن از غذاهای پرکالری و پر انرژی استفاده کنند. این غذاها مواد مغذی مورد نیاز بدن کودک و همچنین عضله سازی و ذخیره چربی انرژی را مهیا می کند. غذاهای پر انرژی شامل مواد مغذی نظیر املاح معدنی، فیبر و ویتامین ها هستند. سعی کنید به کودک خود مقدار زیادی میوه و سبزیجات بدهید، زیرا میوه ها و سبزیجات کالری های بسیار مفید و مواد مغذی بسیاری دارند و می‌توانند به رشد کودک شما کمک بسیاری بکنند.
  • نوشیدنی هایی مانند شیر، آبمیوه های پرکالری و یا استاندارد برای افزایش وزن کودک شما بسیار مفید می باشند و همچنین دارای انرژی بسیار بالایی هستند و می توانند وزن کودک شما را افزایش دهند. پس سعی کنید از نوشیدنی هایی با کالری بالا استفاده کنید.
  • میان وعده برای کودکان بسیار مهم می باشد و همچنین برای کودکان کم وزن دارای اهمیت بسیاری است، پس سعی کنید میان وعده های کودک خود را قطع نکنید، زیرا در صورت استفاده از میان وعده، کودک در طول روز می تواند کالری بیشتری را جذب کند و این امر سبب افزایش وزن کودک می شود.
  • برخی از چاشنی ها دارای کالری هستند که شما می توانید از این چاشنی ها در میان وعده های کودک و وعده های غذایی کودک استفاده کنید. برای برطرف کردن مشکلات کودک خود می توانید به بهترین متخصص اطفال در تهران مراجعه نمایید.
تغذیه کودکان کم وزن

۱۰ تا از میان وعده های سالم برای کودک

توت فرنگی

توت فرنگی دارای ویتامین c بسیاری است که به همین دلیل دارای اهمیت زیادی در رژیم غذایی کودکان می باشد. والدین می توانند مخلوطی از سیب و موز به همراه توت فرنگی خرد شده را به برنامه غذایی کودک خود اضافه کند. این میان وعده که از سه میوه تهیه می شود، دارای پروتئین و ویتامین بسیار زیادی است که برای کودکان شما بسیار مقوی می باشد. توت فرنگی تغذیه سالم برای کودک می باشد.

تخم مرغ آب پز

تخم مرغ آب پز یک میان وعده بسیار مقوی برای کودکان شما می باشد. تخم مرغ دارای پروتئین بسیار زیادی است و همچنین دارای چندین ویتامین و مواد معدنی می باشد. تخم مرغ آب پز برای سلامت چشم بسیار مفید است، پس سعی کنید در میان وعده های کودک خود از تخم مرغ آب پز استفاده کنید.

پنیر

پنیر از پروتئین و چربی بسیاری تشکیل شده و همچنین دارای کلسیم زیادی می باشد. خوردن پنیر به بهبود کیفیت رژیم غذایی کمک بسیاری می‌کند. پنیر دارای پروتئین با کیفیت بالایی می باشد که برای رشد مناسب کودکان ضروری است. پروتئین به کودکان کمک می‌کند تا احساس سیری بین وعده های غذایی داشته باشند.

آجیل

آجیل ها دارای چربی های سالمی می باشند و همچنین دارای فیبر و آنتی اکسیدان نیز هستند. استفاده از آجیل سبب کاهش خطر واکنش آلرژیک در کودکان می شود پس سعی کنید در میان وعده های کودک از آجیل نیز استفاده کنید.

ماست

ماست منبع بسیار خوبی از کلسیم و پروتئین می باشد که به عنوان یک میان وعده سالم برای کودکان به شمار می رود.

ذرت بو داده

ذرت بو داده میان وعده بسیار سالمی می باشد تا زمانی که شما آن را با مواد ناسالم ترکیب نکنید می تواند میان وعده بسیار سالمی برای کودکان باشد. ذرت بو داده را می توانید با کمی پنیر رنده شده و کره برای کودک خود آماده کنید.

کرفس با کشمش و کره بادام زمینی

شما می توانید ساقه کرفس را به تکه های کوچکی برش دهید و همچنین کره بادام زمینی را داخل کرفس بریزید و چند کشمش روی آن قرار دهید. این سه ماده دارای کربوهیدرات، چربی و پروتئین هستند که برای کودک شما می تواند یک میان وعده بسیار سالم باشد.

گلابی خرد شده با پنیر ریکوتا

گلابی یک میان وعده بسیار مناسب و شیرین برای کودک شما می باشد که دارای ترکیبات گیاهی بسیار مفید و همچنین فیبر بالا می باشد. شما می توانید گلابی را به تکه های کوچکی تقسیم کنید و هر تکه را با پنیر ریکوتا ترکیب کنید، گلابی خرد شده با پنیر ریکوتا یک میان وعده سالم برای کودک شما می باشد.

گوجه فرنگی

گوجه فرنگی میان وعده ای مفید می باشد که کودکان به آن علاقه دارند. شما می‌توانید گوجه فرنگی را با ترکیبی مانند گوجه فرنگی و سیب، لیمو ترش و طالبی برای کودک آماده کنید و می توانید برای متعادل کردن گرمی این ترکیب از یک عدد فلفل استفاده کنید یا از چیزی استفاده نکنید. این میان وعده برای کودک شما بسیار سالم می باشد.

اسموتی میوه

اسموتی میوه یک میان وعده سالم است که در صورت درست کردن این اسموتی می توانید سبزیجات را نیز به آن اضافه کنید و کودک شما متوجه اضافه کردن سبزیجات به اسموتی نمی شود. شما نباید آبمیوه به این اسموتی اضافه کنید. همچنین اگر کودک شما دارای مشکلات گوارشی باشد می توانید به بهترین متخصص گوارش کودکان در تهران مراجعه نمایید.

۱۰ تا از میان وعده های سالم برای کودک

چربی های سالم و ناسالم برای کودکان

چربی هایی که برای کودکان سالم می باشند چربی های غیر اشباع تک پیوندی هستند که شامل روغن زیتون، آجیل مانند بادام، فندق، آووکادو، کدو حلوایی و کنجد می باشند. این چربی ها جزء چربی های ناسالم نمی باشند.

چربی های ترانس: در روغن سبزیجات، تنقلات، غذاهای سرخ شده، غذاهای پخته، شیرینی و سایر غذاهای فرآوری شده، روغن سبزیجات، از چربی های ترانس تهیه شده اند. شما از چربی ترانس به هیچ وجه برای کودکان نباید استفاده کنید، زیرا چربی ناسالمی می باشد.

کلام آخر

تغذیه سالم در کودکان امری بسیار مهم می باشد. والدین باید سعی کنند تغذیه سالمی را برای کودکان فراهم نمایند و کودکان را از مصرف تغذیه ناسالم دور کنند و همچنین آن ها را به غذاهای سالم عادت دهند. والدین باید اصول تغذیه سالم در کودکان را به یاد داشته باشند. برای مشاوره می توانید به بهترین دکتر تغذیه در تهران مراجعه نمایید.

بسیار سپاسگزاریم که تا پایان مقاله با ما همراه بودید. ما در این مقاله اصول تغذیه سالم در کودکان را در اختیار شما قرار دادیم. اگر نظراتی دارید می توانید با ورود به سایت اوشاخ نظرات خود را با ما در میان بگذارید.

بدغذایی کودک را چگونه کنترل و درمان کنیم؟

کودکانی که بدغذایی دارند، معمولا تغذیه ضعیفی داشته و کالری موردنیاز بدنشان تامین نمی‌شود. برای کنترل بد غذایی کودک باید تا جای ممکن همراه با فرزندتان غذا بخورید.

مشاوره تغذیه کودک چرا لازم است؟

گاهی ممکن است، رعایت تغذیه سالم کودکان با مشکلاتی رو به رو باشد. در این صورت مشاوره تغذیه کودک علاوه بر ارائه یک رژیم غذایی مناسب برای ترک عادات بد غذایی راهکارهایی ارائه می‌دهد.

میان وعده‌های سالم برای کودک چیست؟

از همان ابتدای شروع خوردن غذا بهتر است میان وعده‌های سالمی برای کودک انتخاب کنید. میان وعده‌ها برای تغذیه سالم کودکان عبارت‌اند از ماست، پاپ‌کورن، کره بادام‌زمینی، کشمش و …

5/5 - (1 امتیاز)