بهترین بازی آموزشی در بازار 【ایرانی و خارجی】❤

بهترین بازی آموزشی در بازار

یکی از دغدغه های اصلی والدین، پیدا کردن راه های آموزشی مناسب، برای پرورش ذهن کودکان است. بازی های آموزشی، نقش مهمی در علاقه مندی کودکان به یاد گرفتن دارند. یکی از نکات مثبت در مورد بازی های آموزشی، نداشتن محدودیت سنی است. اگر دنبال راهی هستید که نوزاد شما بتواند، رشد ذهنی را از همین ابتدا، تجربه کند و یا دنبال بازی های فکری درگیر کننده، برای نوجوان خود هستید، بازی های آموزشی برای شما مفید خواهند بود. در این مقاله سایت اوشاخ درتلاش است با معرفی بهترین بازی آموزشی در بازار، شما را در فرآیند حمایت از کودک تان، همراهی کند.

بازی آموزشی چیست؟

کودکان در هر رده سنی به بازی کردن و چالش علاقه مند هستند. بهترین بازی آموزشی، بازی است که از این علاقه فطری کودکان به نفع خودشان، استفاده کرده و حاوی محتوا های آموزشی باشد که رشد فکری و ذهنی کودک را دربرداشته باشد.

بازی های آموزشی بهترین روش های یادگیری در کودکان هستند زیرا به کودک وقت کافی می دهند تا در عین تفریح کردن، موضوعات مختلف را درک کند و به رشد مهارت های محاسبه، شناسایی ترتیب و جداسازی بپردازد و ذهن تحلیل گر کودکان را، رشد می دهند. بنا به این دلایل، استفاده از بهترین بازی آموزشی، توسط پزشکان پیشنهاد می شود.

بازی آموزشی چیست؟

فواید بازی آموزشی

والدینی که تمایل دارند از سنین کم، مهارت های فردی و اجتماعی را متناسب با میزان درک کودک و آمادگی ذهنی او در هر سن، به او آموزش بدهند، از بازی آموزشی استفاده می کنند. اما بهترین بازی آموزشی در بازار، مزیت های دیگری هم دارد که باعث می شود توسط بهترین متخصص اطفال در تهران پیشنهاد شود، در اینجا به بررسی این فواید می پردازیم:

ایجاد علاقه به علم آموزی

دنیای علم می تواند دنیای پیچیده و خسته کننده ای باشد که کودک را سردرگم و دلزده می کند. بهترین بازی آموزشی، با ارائه مباحثی سبک و جالب از دنیای علم که برای کودک خسته کننده نیست و با بازی و سرگرمی همراه است، حس کنجکاوی و علاقه مندی کودک را نسبت به علم، افزایش می دهد و با رشد درک کودک از دنیای اطرافش، توانایی او در درک مباحث پیچیده تر نیز بیشتر می شود.

بهبود مهارت های تحصیلی کودک

بازی های آموزشی مناسب هر سنی است و در انواع مختلف تولید می شود، در میان طیف مخاطبین بهترین بازی آموزشی، دانش آموزان حضور دارند که می توانند با استفاده از چالش بازی های آموزشی علاوه بر سرگرم شدن، مهارت های ذهن خود را نیز بهبود بخشند.

کشف دنیای اطراف

بهترین بازی آموزشی می تواند با شیوه های سرگرم کننده ای، دنیای ناشناخته را پیش چشم کودکان روشن کند و اطلاعات مفیدی به صورت تصویری و یا توصیفی، در مورد کشور و یا حیوانات مختلف، در اختیار کودکان بگذارد تا با شگفتی های جهان آشنا شده و برای ماجراجویی بیشتر کنجکاو باشند.

آموزش حل مسئله

با استفاده از بازی های آموزشی که جنبه حل مسئله دارند، کودک می آموزد که توانایی حل مشکلات مختلف را دارد و این مسئله علاوه بر افزایش اعتماد به نفس در کودک، مهارت حل مسئله را در او ایجاد می کند تا در صورت به وجود آمدن مشکل، مطمئن باشد که با استفاده از خلاقیت خود می تواند راه حلی پیدا کند.

هماهنگی ذهن و بدن

برخی از بازی های آموزشی به گونه ای طراحی شده اند که به هماهنگی ذهن و اعضای بدن کودک نیاز دارند و اینگونه کودکان را به چالش می کشند که تعادلی بین رفتار و افکار خود ایجاد کنند، همچنین چالش دیگر این بازی ها سرعت بخشیدن به عملکرد کودکان است.

انواع بازی های آموزشی :

💚اسباب بازی خانگیبرخی از این اسباب بازی ها به ابزار واقعی شباهت دارند و موجب تقلید کودکان از والدین و رشد فکری شان می شود.
🌸بازی فکریاین بازی به صورت تک نفره و گروهی انجام می گیرد و موجب آشنایی کودکان با علم و دانش نوین می شود.
❣️بازی ورزشیاین بازی نه تنها موجب تقویت سلامت جسمانی کودکان می شود بلکه تاثیر مثبت در فرآیند رشد دارد.
💙بازی های ساختمان سازی در این نوع بازی، قطعات مختلف به یکدیگر متصل می شوند و الگوهای جدید ساخته می شوند.

10 تا از بهترین بازی آموزشی در بازار را بشناسید!

بازی آموزشی شوتبال دو نفره فکر آوران

بازی آموزشی شوتبال دو نفره فکر آوران

نام شوتبال ممکن است مخاطب را سردرگم کند، سازندگان این بازی آموزشی با ترکیب دو بازی لذت بخش فوتبال و شوت کردن، یک سرگرمی هیجان انگیز برای کودکان به وجود آورده اند. این بازی رومیزی در عین جذابیت، به علت قابل درک بودن برای کودکان خردسال، اوقات بسیار دلنشینی را برای آن ها ایجاد کرده و یکی از بهترین بازی آموزشی به حساب می آید.

بازی آموزشی تلاطم

بازی آموزشی تلاطم

این بازی آموزشی فکری علاوه بر اینکه یکی از بهترین بازی آموزشی در بازار است، تاثیر بسیاری در افزایش روحیه کار تیمی کودکان دارد و در زمینه آموزش همکاری به کودکان از قدرت بالایی برخوردار است.

بازی آموزشی مونوپولی

بازی آموزشی مونوپولی

در این بازی کودکان علاوه بر تقویت خلاقیت خود، می توانند تعادلی بین ذهن و دست های خود ایجاد کرده و لحظات خوشی را در کنار هم تجربه کنند. بازی آموزشی مونوپولی همچنین به عنوان یکی از بهترین بازی آموزشی در بازار شناخته می شود.

بازی آموزشی لاست اکسپدیشن

بازی آموزشی لاست اکسپدیشن

این بازی کودکان را وارد دنیا های شگفت انگیز کرده و علاوه بر سرگرمی، اطلاعات خوبی در مورد شگفتی های جهان در اختیار کودکان می گذارد. همچنین این بازی کودکان را درگیر ماجراجویی می کند که این خود، این بازی را به یکی از بهترین بازی آموزشی در بازار تبدیل می کند.

بازی آموزشی سوسایتی

بازی آموزشی سوسایتی

والدینی که علاقه مند هستند تا اطلاعات کودکان خود را در زمینه طبقات اجتماعی و شکاف اجتماعی افزایش داده و به کودکان خود بیاموزند چگونه در آینده با سرمایه اندوزی و درآمد زایی، وضعیت مالی خود را کنترل نموده و ثروتمند شدن را تجربه کنند، این بازی آموزنده و سرگرم کننده را برای کودکان خود تهیه می کنند تا ضمن تجربه یکی از بهترین بازی آموزشی، با مفاهیم کلیدی اجتماعی نیز آشنا شوند.

بازی آموزشی معمای هاگوارتز

بازی آموزشی معمای هاگوارتز

یکی از بازی های فکری پر طرفدار است که با ترکیب هیجان انگیزی از دنیای جادویی هاگوارتز و دنیای پر معمای جنایی به وجود آمده و در عین داشتن جذابیت، یکی از بهترین بازی آموزشی در بازار است و تا مدت ها ذهن کودکان را درگیر کرده و تاثیر مثبتی در توانایی تحلیل کودکان دارد.

بازی آموزشی پندمیک

بازی آموزشی پندمیک

این بازی آموزشی از مفاهیمی که در دوره قرنطینه بسیار مطرح است و باعث درگیری تمام جوامع با عواقب یک بیماری شده است، استفاده کرده و سطح آگاهی نوجوانان را نسبت به معضلات اجتماعی یک قرنطینه افزایش داده و از قهرمان حقیقی این شرایط صحبت می کند. به علت دغدغه های باارزشی که پشت ایده این بازی آموزشی است، این بازی به عنوان یکی از بهترین بازی آموزشی در بازار شناخته شده است.

بازی آموزشی پالادینز

بازی آموزشی پالادینز

برای گروهی از کودکان ک به جنگ های تاریخی و اطلاعاتی در مورد استراتژی های جنگی علاقه مند هستند، این بازی فکری، یکی از بهترین بازی آموزشی در بازار است و ضمن اینکه می تواند اطلاعات مفیدی در مورد نحوه جنگ در دوران جنگ جهانی در اختیار کودکان بگذارد، در ایجاد لحظاتی پر هیجان نیز تاثیر گذار است.

بازی آموزشی ساب ترا

بازی آموزشی ساب ترا

یکی از بهترین بازی آموزشی که به تازگی به محبوبیت رسیده و با راه یافتن به دنیای فیلم از شهرت جهانی برخوردار شده است، بازی آموزشی ساب ترا است. این بازی فکری رومیزی از ژانر معروف وحشت می باشد که می تواند کودکان را به هیجان آورده و برای ساعت ها سرگرم کند.

بازی آموزشی جوهری

بازی آموزشی جوهری

کودکان با استفاده از این بازی می توانند به دنیای هند باستان وارد شده و از طریق فروش جواهرات به ثروت میلیاردی برسند. در این بازی کودکان اطلاعات زیادی در مورد روش های داد و ستد در دوره های گذشته و راه های تشخیص جواهر بدلی از جواهر واقعی، کسب می کنند.

نکات مهم در استفاده از بازی آموزشی

 • کنترل ساعات بازی توسط والدین: والدین با چک کردن ساعات بازی کودکان و برنامه ریزی دقیق، می توانند مدیریت زمان را به کودکان خود بیاموزند.
 • تناسب میزان سختی بازی با سن کودک: بازی که مورد استفاده کودک قرار می گیرد باید متناسب با سن او باشد تا بتواند با درک داستان بازی، با آن همراه شود.
 • نتیجه گیری آموزشی مناسب از بازی های آموزشی: والدین باید با پرسیدن سوالاتی در پایان هر بازی، از افزایش درک کودک از موضوعات مورد بحث در بازی آموزشی، مطمئن شوند.

انواع بهترین بازی آموزشی در بازار

بازی های ساختمان سازی

اسباب بازی های ساختمان سازی جزئی از بازی های ساختنی به حساب می آیند که همه ما در دوره ای از زندگی بازی با آن ها را تجربه کرده ایم و با به هم چسباندن قطعات جورچین و لگو، به ساختن یک ساختمان پرداخته، قطعات را به هم وصل کرده ایم تا ساخت الگو های مختلف را تجربه کنیم.

یکی از مشهور ترین بازی های ساختمان سازی، لوازم ساختمانی و شن بازی کودک است که در بین کودکان از طرفداران زیادی برخوردار است و باعث می شود مهارت هایی مانند انجام حرکات ظریف در کودکان تقویت شود و مهارت هماهنگی مغز و دست را در کودک افزایش می دهد.

همچنین فشار مداوم قطعات شن باعث می شود که فشار احساسات منفی از روان کودک رفع شود و به این صورت کودک فشار روانی را از خودش دور کرده و بتواند دوباره با انرژی مثبت بیشتر به بازی بپردازد. علاوه بر این، کودکان در حین بازی با قطعات ساختمان سازی و شن بازی با برخی از قوانین ابتدایی فیزیک آشنا شده و از طبیعت چیزهایی می آموزند.

بازی های آموزشی ورزشی

یکی از بهترین بازی های آموزشی کودک، بازی های ورزشی هستند که به خاطر استفاده از لوازم ورزشی، علاوه بر این که سلامت جسمانی کودک را تقویت کرده و در فرآیند رشد او تاثیر مثبت دارند، نیروی کافی برای فعالیت های بیشتر را در اختیار او می گذارند.

از محبوب ترین این بازی ها می توان به بازی آموزشی فوتبال ، بسکتبال و پینگ پونگ اشاره کرد. یکی دیگر از ویژگی های مثبت بازی های آموزشی ورزشی این است که به راحتی در منزل نصب شده و قابل حمل هستند.

انواع بهترین بازی آموزشی در بازار

اسباب بازی های لوازم خانگی

یکی از کارهای مورد علاقه کودکان، تقلید کردن از بزرگ تر ها و انجام کارهایی است که آنها به طور معمول انجام می دهند. برای کودکان لذت بخش تر است که در زمان بازی کردن، از اسباب بازی هایی استفاده کنند که شباهت زیادی با موارد واقعی آن وسایل دارند، زیرا این ابزار محیط را برای کودکان قابل باور تر می کنند و همچنین از ایمنی کافی برای در دسترس کودکان بودن برخوردارند و به عنوان یکی از بهترین بازی فکری در بازار به شمار می آیند. از انواع اسباب بازی های لوازم خانگی می توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • اسباب بازی تلفن همراه هوشمند
 • میز آرایشی
 • لگو
 • اسباب بازی آشپزخانه پلاستیکی
 • اسباب بازی یخچال موزیکال

بازی های فکری

بازی های فکری شامل طیف گسترده ای از بازی های آموزشی می شوند که می توانند به صورت فردی و یا گروهی انجام شوند، این فعالیت ها می توانند علاوه بر آشنا کردن کودکان با دنیای علم و دانش، با استفاده از جدید ترین روش های علمی، توانایی هایی مانند تمرکز، هوش هیجانی و هوش عاطفی را در کودک افزایش داده و به توان فکری کودک بیافزایند.

همچنین از ویژگی های مثبت دیگر این بازی ها می توان به افزایش توانایی ریسک پذیری و سرعت کودک نیز اشاره کرد و بنا به این دلایل، بازی های فکری از بهترین بازی آموزشی در بازار است. از انواع بازی های فکری می توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • مکعب روبیک
 • شطرنج مغناطیسی
 • مافیا
 • دومینو
 • بیست سوالی
 • جدول هوش اعداد

کلام آخر

یکی از بهترین راه های آموزش مهارت های اجتماعی و فردی به کودکان، ترکیب آموزش با بازی است که باعث لذت بخش شدن یادگیری و تعامل کودکان با یکدیگر می شود. هدف سایت اوشاخ از نگارش این مقاله، معرفی بهترین بازی آموزشی در بازار بوده است. از این که تا پایان مقاله ما را همراهی کردید از شما سپاس گزاریم، مشتاقانه منتظر دریافت نظرات و پیشنهادات شما در قسمت کامنت ها هستیم.

از چه سنی می توان از بازی های آموزشی برای کودکان استفاده کرد؟

بازی های آموزشی متناسب با هر سنی موجود است، والدین در هنگام تهیه بازی های آموزشی با قید سن کودک خود می توانند بازی مناسب سن او را دریافت کنند.

آیا در بازی های آموزشی ، کودکان مورد آزمون قرار می گیرند؟

در برخی از بازی های آموزشی، کودکان با طی کردن مراحلی، موضوعاتی را می آموزند که در ادامه بازی می توانند از آن ها استفاده کنند اما آزمونی که موجب فشار روانی بشود، وجود ندارد.

آیا والدین نیز می توانند از بازی های آموزشی استفاده کنند؟

بله، علاوه بر اینکه برخی از بازی های آموزشی برای بزرگسالان طراحی شده، والدین می توانند در بازی های آموزشی دیگر نیز با کودکان مشارکت کنند.

5/5 - (5 امتیاز)