10 علائم دیابت در کودکان【سال1401】👶

10 علائم دیابت در کودکان

ما امروز قصد داریم شما را با 10 علائم دیابت در کودکان آشنا کنیم. دیابت بیماری است که در بین کودکان شایع می باشد، البته کودکان دچار دیابت نوع یک می شوند و دیابت نوع دو بیشتر در بزرگسالان رخ می دهد، ولی امکان رخ دادن آن در کودکان نیز وجود دارد. دیابت درمان کاملی ندارد ولی می‌توان این بیماری را کنترل کرد. اگر رژیم غذایی کودک رعایت شود و داروی درمانی خود را به طور منظم مصرف کند، می تواند زندگی سالمی داشته باشد. ما در این مقاله 10 علائم دیابت در کودکان را در اختیار شما قرار داده ایم، پس تا پایان این مقاله ما را همراهی کنید.

دیابت کودکان چیست؟

کودکان می توانند از زمان تولد دچار بیماری دیابت شوند. دیابت نوع یک بیشتر در کودکان رخ می دهد. بیماری دیابت، یک بیماری است که بین افراد بزرگسال و همچنین کودکان رایج می باشد و در برخی از موارد این بیماری ارثی است و یا به دلیل نقصی که در عملکرد بخشی از اعضای بدن وجود دارد می باشد.

زمانی که بدن نتواند غذاهایی که می خوریم استفاده کند و قندی که در خون وجود دارد را به انرژی تبدیل کند، دچار دیابت می شود. در صورت رخ دادن دیابت در کودک باید کودک خود را نزد بهترین دکتر کودکان ببرید. در دیابت نوع یک، بدن کودکان به اندازه کافی انسولین تولید نمی کند و دیابت نوع یک زمانی اتفاق می افتد که سلول های بتای تولید کننده انسولین در لوزالمعده به دلیل یک فرایند خود ایمنی از بین خواهند رفت.

افرادی که به دیابت نوع یک مبتلا هستند باید روزانه انسولین استفاده کنند. دیابت نوع یک معمولاً در کودکان شایع تر است. در دیابت نوع دو لوزالمعده انسولین کافی را تولید می کند ولی بدن نمی تواند و قادر نیست از آن استفاده کند. پس دیابت در کودکان از نوع یک می باشد.

 دیابت کودکان چیست؟

علائم دیابت در کودکان

در صورت رخ دادن دیابت در کودکان، کودک دچار علائمی می‌شود که این علائم عبارت اند از:

  • تشنگی زیاد کودک و تکرر ادرار یکی از علائم دیابت در کودکان می باشد. شما باید تعداد دفعاتی که کودک به دستشویی مراجعه می کند را در نظر داشته باشید. در صورت ابتلا به دیابت قند خون بالا می رود و کلیه ها برای دفع مقدار اضافی قند فعالیت بیشتری می کنند و آن را به صورت ادرار از بدن خارج می کنند در این صورت آب بدن کم می شود و کودک به آب بیشتری احتیاج پیدا می کند.
  • کم اشتهایی و یا گرسنگی دائمی از دیگر علائم دیابت در کودکان است که این علائم از طرف والدین نادیده گرفته می‌شود، زیرا والدین تصور می‌کنند که کودک به دلیل بازیگوشی به غذا توجه نمی کند و همچنین خوردن بیش از اندازه غذا را مرتبط با سن رشد کودک می دانند.
  • به طور کلی از علائم دیابت در کودکان می توان به احساس تشنگی زیاد و دفع ادرار غیر طبیعی، احساس گرسنگی، تار شدن دید، زود رنج شدن، احساس خستگی، شب ادراری، طولانی شدن بهبود زخم، کاهش وزن غیر طبیعی، خارش در ناحیه تناسلی و اطراف آن و ضعیف شدن بینایی اشاره کرد. در صورت مشاهده چنین علائمی باید کودک خود را نزد بهترین دکتر کودکان ببرید تا این بیماری تشخیص داده شود و همچنین درمان شود.
  • از علائمی که خطرناک می باشد از خواب بیدار شدن است. این علائم می‌تواند با افت قند خون مرتبط باشد، شما در این وضعیت می‌توانید مقداری ماده شیرین مانند یک قاشق پر شکر به کودک بدهید. کودکانی که دچار دیابت می شوند غذای بسیاری می خورند ولی کاهش وزن دارند.

عواملی که منجر به دیابت در کودکان می شوند :

🌸چاق شدندر صورتی که کودکان دچار اضافه وزن بیش از اندازه شوند، قند خونشان افزایش می یابد.
💚بی تحرک شدنزمانی که کودکان در طول روز تحرک کافی ندارند، قند خونشان بیشتر می شود.
💓سیگار کشیدناگر کودکان اقدام به کشیدن سیگار کنند، دچار دیابت می شوند.
🌹غذاب نامناسب خوردندر صورتی که کودکان در طول روز رژیم غذایی مناسبی نداشته باشند.

درمان دیابت کودکان چگونه است؟

زمانی که کودک شما دچار بیماری دیابت می شود، باید فعالیت هایی را انجام دهید که این فعالیت ها عبارت اند از:

دریافت انسولین

یکی از گزینه های درمان دیابت در کودکان دریافت انسولین های مختلف می باشد. انسولین کوتاه اثر، انسولین با اثر طولانی مدت و انسولین با اثر متوسط از گزینه های درمان دیابت در کودکان می باشد.

نظارت مداوم

نظارت مداوم بر گلوکز یکی از روش ها برای نظارت بر قند خون در روند درمان دیابت کودک می باشد، که این روش به عنوان یک روش استاندارد و دقیق برای اندازه گیری میزان قند خون معرفی نشده بلکه یک روش کمکی برای درمان دیابت می باشد. در نظارت پیوسته در زیر پوست از سوزن نازکی استفاده می شود که این کار سبب می شود به طور دقیق میزان گلوکز در هر یک دقیقه ارزیابی شود.

ورزش

ورزش یکی از روش هایی است که بسیار اهمیت دارد و می تواند به بیماری دیابت در کودکان کمک کند. اگر ورزش در مراحل اولیه دیابت و قبل از تجویز داروی پزشک آغاز شود، اثرات این فعالیت در کنترل دیابت بسیار بیشتر خواهد بود.

شما می توانید کودک خود را تشویق به ورزش های هوازی به مدت نیم ساعت و حداقل چهار تا پنج روز در طول یک هفته بکنید که این فعالیت برای درمان دیابت کودک شما بسیار خوب می باشد.

استفاده از رژیم غذایی سالم

از روش های بسیار مهم دیگر برای درمان دیابت در کودکان یکی از مهم ترین روش ها نیز می باشد پیروی از رژیم غذایی سالم تحت نظارت پزشک می باشد. سعی کنید توصیه های پزشک کودک خود را رعایت نمایید تا به درمان دیابت کودک خود بتوانید کمک کنید.

برای کودکان مبتلا به دیابت نوع یک درمانی وجود ندارد به دلیل این که نوع دیابت کودکان مادرزادی می باشد و باید رژیم غذایی کودکان مناسب باشد و داروهایی که توسط پزشک تجویز شده استفاده شود و همچنین از انسولین نیز استفاده شود.

کودکانی که به دیابت نوع یک مبتلا شده اند باید تحت نظر باشند و همچنین قند خون آن ها باید به طور منظم و مرتب بررسی شود و اگر کودکی به دیابت نوع دو مبتلا شده است به دلیل مصرف زیاد شیرینی جات و همچنین ورزش نکردن می باشد که باید رژیم غذایی خود را تغییر دهد و سبک زندگی را نیز تغییر دهد.

داروهایی که قند خون را کاهش می دهند برای درمان دیابت استفاده می شود که این داروها عبارت اند از متفورمین، گلومتزا که برای جلوگیری از افزایش قند خون از آن استفاده می شود. کودکانی که به دیابت نوع یک مبتلا هستند نیاز به انسولین دارند و باید از انسولین استفاده کنند.

درمان دیابت در کودکان چگونه است؟

علت بروز دیابت در کودکان

علت بروز دیابت در کودکان دو دسته می باشد، یکی عوامل ژنتیکی و دیگری عوامل محیطی اگر بستگان درجه یک کودک به این بیماری ابتلا داشته باشند از لحاظ ژنتیکی احتمال بروز دیابت در کودک بیشتر می شود.

همچنین عوامل محیطی که در مبتلا شدن کودک به دیابت تاثیر گذار است عبارت است از نوع تغذیه که عامل بسیار مهمی در کودکان می‌باشد که می‌تواند دلیلی برای رخ دادن دیابت در کودک باشد. کودکانی که در ماه های اول تولد از شیر گاو تغذیه می کنند از دیگر کودکان بیشتر در معرض دیابت قرار خواهند گرفت.

چاقی از دیگر علت های دیابت می باشد و همچنین کمبود ویتامین D در بدن کودک و برخی از عفونت های ویروسی مانند آنتروویروس ها علل ایجاد دیابت در کودکان می باشد. همچنین شرایط مادر در زمانی که کودک را باردار است از جمله سن، مسمومیت بارداری و تغذیه مادر تاثیر بسیاری در ایجاد دیابت در کودک می باشد.

شما می توانید در صورت مشاهده علائم دیابت در کودک خود به بهترین متخصص اطفال در تهران مراجعه کنید.

عوارض دیابت در کودکان

  • پوکی استخوان یکی از عوارض دیابت در کودکان می باشد. این بیماری مواد معدنی استخوان را کاهش می دهد و سبب پوکی استخوان در دوران بزرگسالی کودک می شود.
  • آسیب کلیه از دیگر عوارض دیابت کودکان است. بیماری دیابت به خوشه های رگ های خونی تصفیه کننده در کلیه های کودک آسیب می رساند.
  • قند اضافی در مدت طولانی می تواند به دیواره رگ های خونی مغزی اعصاب کودک آسیب بسیار زیادی برساند و همچنین می تواند سبب بی حسی، درد و یا سوزش شود.
  • همچنین بیماری دیابت در کودکان امکان آسیب به رگ‌های خونی شبکیه چشم و بینایی کودک دارد.
  • بیماری دیابت در کودک می تواند خطر ابتلای کودک به بیماری‌هایی نظیر فشار خون بالا، بیماری قلبی و تنگی عروق خونی را افزایش دهد.
  • بیماری دیابت می تواند عوارض و خطراتی برای کودک شما داشته باشد پس تمام تلاش خود را بکنید تا از این عوارض بکاهید شما با رعایت نکاتی و همچنین مراجعه به پزشک کودک می توانید به کاهش این عوارض بپردازید.

تاثیر فعالیت ورزشی بر دیابت کودکان

فعالیت ورزشی می تواند کمک بسیاری در درمان بسیاری از بیماری‌ها و از جمله دیابت در کودکان داشته باشد. ورزش سبب افزایش میزان گلوکز مورد استفاده از عضلات برای انرژی می شود. فعال بودن به کودک شما کمک می کند تا وزن مناسبی را داشته باشد که این امر سبب بهبود کنترل دیابت می شود.

شما می توانید با آزمایش قند خون کودک متوجه تاثیر فعالیت بدنی بر سطح قند خون کودک شوید. بعد از فعالیت و ورزش انسولین کودک بسیار موثر تر عمل می کند. ورزش و فعالیت کودک سبب کاهش سطح گلوکز خون می شود و به بدن کودک کمک می کند تا انسولین بسیار موثرتر عمل کند. پس سعی و تلاش خود را بکنید تا کودک خود را به فعالیت و ورزش کردن عادت دهید.

دیابت کودکان از چه نوعی است؟

در کودکان و نوزادان دیابت نوع یک بسیار شایع می باشد. دیابت نوع دو در نتیجه مصرف بسیار زیاد شیرینی جات و همچنین چاقی و عدم تحرک بدنی می باشد. اما کودکان در برخی از موارد با دیابت متولد می شوند. پس دیابت نوع یک، یک بیماری بسیار شایع بین کودکان و نوزادان می باشد.

دیابت نوع یک و نوع دو علائم مشابهی دارند. دیابت نوع یک در کودکان بیشتر رخ می دهد و یک بیماری خود ایمنی می باشد که در این بیماری سیستم ایمنی بدن کودک به طور اشتباه به سلول های پانکراس که انسولین تولید می کنند حمله می کند و از تولید انسولین در بدن کودک جلوگیری می کند.

در این وضعیت بدن نمی تواند گلوکز وارد شده به خون را به انرژی تبدیل کند ولی در دیابت نوع دو انسولین توسط پانکراس تولید می‌شود ولی سلول های بدن آن را شناسایی نمی کنند.

آیا دیابت کودکان خطرناک است؟

دیابت بیماری است که به طور کامل درمان می شود و باید آن را کنترل کرد. این بیماری اگر به درستی کنترل نشود، می تواند خطرات بسیاری داشته باشد. اگر کودک دیابتی دارای رژیم غذایی مناسب و فعالیت بدنی باشد و دیابت در کودکان تحت کنترل قرار بگیرد خطری برای او ندارد.

در صورتی که این بیماری کنترل نشود و رژیم غذایی کودکان مناسب نباشد می تواند برای کودک خطرناک باشد و مشکلاتی را برای او ایجاد کند. اگر قند خون کودک به طور ناگهانی بالا رفت باید هر چه سریع تر به پزشک کودک مراجعه نمایید.

 آیا دیابت کودکان خطرناک است؟

دیابت بارداری و پیش دیابت چیست ؟

دیابت بارداری نوع دیگری از دیابت نوع یک است. اکثر بانوانی که باردار هستند و به دیابت بارداری مبتلا شده‌اند قبل از بارداری این بیماری را نداشتند. اگر این دیابت کنترل نشود این بیماری روی سلامت و رشد جنین تاثیر بسیاری می گذارد. دیابت بارداری دارای علائم نمی باشد و بسیار ناگهانی در سه ماه دوم و سوم بارداری خود را نشان خواهد داد.

اگر دیابت بارداری قبل از سه ماه دوم بارداری اتفاق بیوفتد شما دچار اشتباه شده اید این بیماری، دیابت بارداری نمی باشد. بسیاری از خانم ها آزمایش دیابت بارداری و غربالگری های دوره بارداری را انجام نمی دهند و این امر موجب متوجه نشدن ابتلا به دیابت می شود و بارداری پرخطر را پشت سر می گذارند.

اگر دیابت بارداری کنترل نشود این امر می‌تواند سبب مرگ مادر و جنین شود. عوارض دیابت بارداری زایمان قبل از موعد طبیعی، معلولیت جنین، زایمان سخت و اختلالات تنفسی می باشد. خانم هایی که دیابت بارداری در آنها درمان نشود بعد از زایمان می توانند دچار دیابت نوع دوم شوند. دیابت بارداری علامتی ندارد و شما باید آزمایش دهید تا این بیماری را متوجه شوید.

زمانی که قند خون از حالت نرمال خارج شود و افزایش پیدا کند پیش دیابت رخ داده است. پیش دیابت یعنی قند خون بالا می باشد ولی بیمار دچار بیماری نشده است. زمانی که رژیم غذایی ناسالم باشد و فرد تحرک نداشته باشد و همچنین دخانیات مصرف کند، قند خون بالا می رود و افراد به این نوع دیابت دچار می‌شوند و همچنین دچار مشکلات قلبی و عروقی نیز می شوند.

شما می توانید با ورزش کردن، آزمایش های منظم، پرهیز از غذاهای چرب و شیرین این بیماری را درمان کنید.

کلام آخر

دیابت بیماری است که کودکان می توانند از بدو تولد به دلایل محیطی و یا ژنتیکی دچار آن شوند. کودکان بیشتر دچار دیابت نوع یک می شوند، دیابت نوع دو بیشتر در افراد میانسال اتفاق می افتد. با رعایت نکاتی می توانید دیابت کودک خود را کنترل کنید ولی درمان قطعی برای این بیماری وجود ندارد.

بسیار سپاسگزاریم که با ما همراه بودید. شما می توانید با مراجعه به سایت اوشاخ نظرات خود را با ما در میان بگذارید.

آیا عوارض دیابت قابل پیش‌بینی است؟

ما می‌دانیم که عدم کنترل دیابت و بالا بودن قند خون به مدت طولانی به عوارض دیابت منجر می‌شود ولی اینکه چه عارضه‌ای در چه کسی به وجود می‌آید قابل پیش‌بینی نیست.

آیا دیابت درمان دارد؟

هنوز درمان قطعی برای دیابت پیدا نشده است، حتی روش‌های جدیدی مثل پیوند سلول‌های بتا به افراد مبتلا به دیابت نوع1 نیز مناسب نمی باشد.

علائم اولیه دیابت چیست؟

دیابت نوع یك معمولاً شروع پر سر و صدایی دارد و با علائمی چون تشنگی، پرادراری، پرنوشی، كاهش وزن، گرسنگی و خستگی شدید تظاهر پیدا مي‌كند.

5/5 - (2 امتیاز)