10 میان وعده سالم برای کودکان【سال1401】❤️

میان وعده سالم برای کودکان

ما امروز سعی داریم شما را با 10 میان وعده سالم برای کودکان آشنا کنیم. تغذیه یکی از ارکان های مهم سبک زندگی سالم می باشد. شما باید تمام تلاش خود را بکنید تا تغذیه سالمی را برای کودک خود در نظر بگیرید و همچنین باید برای کودک خود میان وعده های سالمی را در نظر بگیرید. میان وعده برای کودکان دارای اهمیت بسیاری می باشد، پس سعی کنید میان وعده سالمی را به کودک خود بدهید. ما در این مقاله، 10 میان وعده سالم برای کودکان را در اختیار شما عزیزان قرار داده ایم، پس تا پایان این مقاله ما را همراهی نمایید.

میان وعده سالم برای کودکان چیست؟

کودکان ممکن است علاقه ای به میان وعده نشان ندهند، ولی میان وعده برای کودکان بسیار اهمیت دارد. بدن کودک برای رشد به پروتئین، کلسیم، چربی های سالم، ویتامین و مواد مغذی نیاز دارد. اگر شما این نیاز بدن کودک را برطرف نکنید، کودک در آینده می تواند دچار اختلال رشدی و بیماری شود.

سعی کنید میان وعده های سالمی را برای کودک خود در نظر بگیرید تا در آینده همین سبک غذای سالم را ادامه دهد و به مشکلاتی مانند سوء تغذیه و یا چاقی دچار نشود. ما در این مقاله تمام تلاش خود را کرده ایم تا 10 میان وعده سالم برای کودکان را در اختیار شما قرار دهیم، در ادامه مقاله به این میان وعده ها اشاره خواهیم کرد. والدین باید با اصول تغذیه سالم در کودکان اشنا شوند.

 میان وعده سالم برای کودکان چیست؟

10 میان وعده سالم برای کودکان

کرفس با کره بادام زمینی و کشمش

یک ساقه کرفس را به چند تکه برش دهید و کره بادام زمینی را داخل این کرفس اضافه کنید و همچنین چند کشمش روی آن قرار دهید. کرفس با کره بادام زمینی و کشمش جزء 10 میان وعده سالم برای کودکان می باشند.

این سه ماده غذایی از کربوهیدرات، چربی و پروتئین برخوردار است که شما می توانید با دادن این مواد غذایی به عنوان میان وعده به کودک خود، پروتئین، چربی و کربوهیدرات لازم برای بدن کودک را فراهم کنید. شما باید کره بادام زمینی که بدون شکر اضافی و یا روغن های گیاهی باشد، خریداری نمایید.

پنیر کوتاژ

پنیر کوتاژ پنیری است که کودکان به راحتی می توانند از آن تغذیه کنند، زیرا این پنیر بسیار نرم است و خامه ای می باشد. پنیر کوتاژ دارای پروتئین بسیاری می باشد و همچنین دارای ویتامین B 12 و کلسیم می باشد.

پنیر کوتاژ جزء 10 میان وعده سالم برای کودکان شما می باشد. شما می توانید این پنیر را به تنهایی و یا با میوه تازه و میوه خشک شده استفاده کنید و یا از آن روی نان تست استفاده کنید و به کودک بدهید.

بلغور جو دوسر

جو دوسر پرک یک میان وعده بسیار سالم برای کودک شما می باشد. جو دوسر پرک جزء 10 میان وعده سالم برای کودکان شما است این میان وعده تعداد باکتری های مفید در سیستم گوارشی را می‌تواند افزایش دهد و دارای فواید بسیار زیادی برای کودک شما می باشد.

شما باید از بسته هایی که دارای قند زیادی می باشند، صرف نظر کنید و همچنین با درست کردن بلغور جو دوسر با شیر می توانید پروتئین و کلسیم بسیاری به بدن کودک انتقال دهید.

یک تکه پنیر

پنیر دارای کلسیم بسیاری می باشد که از چربی و پروتئین تشکیل شده است. پنیر در بهتر شدن کیفیت رژیم غذایی بسیار تاثیر گذار است. با دادن پنیر به کودک خود می توانید پروتئین با کیفیت بالایی را برای کودک خود فراهم کنید که می تواند به رشد مناسب کودک کمک بسیاری کند.

پروتئین به کودکان کمک می کند تا در بین وعده های غذایی احساس سیری کنند و همچنین کودکانی که از پنیر استفاده می کنند کم تر دچار پوسیدگی دندان خواهند شد. پس سعی کنید از پنیر در میان وعده های کودک خود استفاده کنید.

اسموتی میوه

به دلیل این که میوه ها شیرین هستند، کودک شما متوجه نمی شود که چه چیزی داخل این میان وعده وجود دارد و شما می توانید سبزیجات را نیز به اسموتی میوه اضافه کنید. برای درست کردن این اسموتی از مواد اولیه تازه استفاده کنید.

برای تهیه این اسموتی از آب میوه استفاده نکنید، زیرا دارای شکر بسیار می باشد. شما می توانید ترکیبات بسیاری را امتحان کنید. اسموتی میوه جزء 10 میان وعده سالم برای کودکان می باشد که دارای فواید بسیاری برای کودک شما می باشد.

تخم مرغ آب پز

تخم مرغ آب پز دارای پروتئین بسیار زیادی می باشد که برای کودک شما بسیار مقوی است و جزء 10 میان وعده سالم برای کودکان است. تخم مرغ آب پز شده دارای پروتئینی با کیفیت بسیار بالا و چندین ویتامین و مواد معدنی از جمله ویتامین B12، سلنیوم و ریبو فلاوین می باشد. این میان وعده، میان وعده ای بسیار مفید است که شما می توانید برای کودکان خود در نظر بگیرید.

میان وعده با کشمش

کشمش برای کودکان بسیار مقوی می باشد. کشمش ها انگور های خشک شده می باشند که همه مواد غذایی که در انگور وجود دارند، در اندازه کوچک تری در کشمش نیز وجود دارند. کشمش دارای آهن می باشد و همچنین برای انتقال انرژی به بدن کودک بسیار خوب می باشد.

کشمش ها دارای مواد مغذی مانند اولئانولیک اسید هستند که امکان دارد از کرم خوردگی دندان کودک شما محافظت کنند. میان وعده غذایی با کشمش نسبت به سایر غذاها بسیار سالم تر می باشد پس سعی کنید از کشمش در میان وعده کودکان خود استفاده کنید.

تغذیه کودکان با آووکادو و بوقلمون

بوقلمون دارای پروتئین بسیار زیادی می باشد که می تواند بافت های بدن را ترمیم کند. بوقلمون و آووکادو وعده غذایی بسیار ساده و سالمی هستند، این غذا می تواند در کودک احساس سیری طولانی مدت ایجاد کند و کودک بین وعده های غذایی احساس گرسنگی نمی کند.

همچنین آووکادو از چربی های سالمی برخوردار است و سرشار از پتاسیم، اسید فولیک، ویتامین های C و K می باشد. شما برای درست کردن این میان وعده باید پوست آووکادو را بکنید و آن را خرد کنید و برش ها را در عصاره لیمو بی اندازید تا دچار قهوه ای شدن نشوند و همچنین بعد از انجام این کار ها قطعه ای از بوقلمون را در اطراف هر بخش از آووکادو قرار دهید.

زیتون

زیتون دارای آنتی اکسیدان بسیار قوی می باشد که می تواند بدن افراد را از رادیکال های آزاد که آسیب های مولکولی می باشند محافظت کند. زیتون ها دارای چربی های سالم بسیاری هستند که نرم و تازه می باشند و کودکان می توانند به راحتی از آن استفاده کنند.

شما می توانید برای کودک خود زیتون بدون هسته تهیه کنید. زیتون های سیاه دارای طعم ملایمی می باشند که شما می توانید از این زیتون ها برای کودک خود استفاده نمایید. زیتون جزء 10 میان وعده سالم برای کودکان می باشد.

پاپسیکل میوه های یخ زده

پاپسیکل میوه های یخ زده یک میان وعده سالم برای کودکان می باشد. پاپسیکل های تجاری دارای طعمی مصنوعی و شکر تصفیه شده می باشند، ولی شما می توانید خودتان آن را درست کنید و همچنین کودک خود را در تهیه و درست کردن آن سهیم کنید.

شما می توانید میوه های یخ زده را با مقدار بسیار کمی آب میوه در مخلوط کن بریزید و در پایان این میان وعده را به کودک خود بدهید. پاپسیکل میوه های یخ زده یک میان وعده بسیار مقوی برای کودکان شما می باشد.

10 میان وعده سالم برای کودکان

نکاتی هنگام دادن میان وعده به کودکان

  • شما باید به زمان توجه کنید. یعنی 15 دقیقه زمان برای خوردن میان وعده در نظر بگیرید و همچنین دو ساعت فاصله بین وعده اصلی غذا و میان وعده قرار دهید. اگر این فاصله کم باشد کودک از غذا و یا میان وعده استفاده نمی کند و احساس سیری می کند. پس تلاش خود را بکنید تا به زمان توجه داشته باشید.
  • سعی کنید میان وعده را از هر پنج گروه یعنی لبنیات، غلات، حبوبات، گوشت و میوه ها و سبزی ها انتخاب کنید، تا تعادل در رژیم غذایی کودک وجود داشته باشد.
  • به جای آبمیوه سعی کنید به کودک خود آب بدهید. اگر کودک در بین وعده غذایی احساس تشنگی کرد به جای آبمیوه به کودک خود آب بدهید، زیرا اگر از آب میوه استفاده کند احساس سیری می کند و نمی تواند غذای اصلی را بخورد پس سعی کنید این نکته را رعایت نمایید.
  • والدین باید تمام تلاش خود را بکنند تا از غذاهای سالم به عنوان میان وعده استفاده کنند. کم خونی ناشی از فقر آهن از مشکلات تغذیه ای کودک می باشد و از دلایل اصلی وجود آن استفاده از برنامه غذایی نامناسب برای کودکان می باشد. پس والدین باید تمام تلاش خود را بکنند تا میان وعده ای مناسب و سالم را برای کودک خود در نظر بگیرند. میان وعده های سالم مانند انواع خشکبار، مغز هایی مانند پسته، بادام، همراه با میوه ها و … می باشند.
  • آبنبات، چیپس، انواع پفک و … میان وعده نیستند و همچنین دارای مواد قندی، چربی و نمک بسیاری می باشند که برای کودک شما بسیار مضر می باشند. استفاده از تنقلاتی که نمک بسیاری دارند، موجب عادت کودک شما به غذاهای پر نمک می شود و می تواند کودک شما را در بزرگسالی دچار بیماری های مختلفی کند. مصرف این تنقلات برای کودکان شما باید محدود شوند و به جای این تنقلات باید از میان وعده های غذایی سالم استفاده کنید. برخی از میان وعده های غذایی سالم عبارت اند از بیسکویت ساده، شیر، توت خشک، انجیر خشک، انواع میوه ها و سبزی ها.
  • سعی کنید از میان وعده های خیلی چرب به کودک خود ندهید، زیرا مصرف این میان وعده ها سبب چاقی کودک می شود و همچنین سعی کنید کودک خود را از نوشابه دور نگه دارید، زیرا نوشابه برای بدن بسیار مضر می باشد.

میان وعده های نامناسب

آبنبات ها و شکلات ها، ساندویچ های کالباس و سوسیس و همچنین پیتزا، سیب زمینی سرخ شده، فلافل و سمبوسه آماده، آجیل ها و مغز های بوداده و بسیار شور، چیپس، پفک و چوب شور انواع سس مانند سس مایونز و سس سالاد و ماست های پرچرب و پنیر های خامه ای جزء میان وعده های نامناسب برای کودکان شما می باشند.

شما باید سعی کنید کودکان را از آن ها دور نگه دارید و یا مصرف این میان وعده ها را در کودک خود کاهش دهید. در صورت مشاهده مشکلات در تغذیه کودک می توانید به بهترین دکتر تغذیه کودکان در تهران مراجعه نمایید.

میان وعده های نامناسب

اهمیت میان وعده در برنامه غذایی کودک

میان وعده، غذایی می باشد که بین دو وعده غذای اصلی به کودک داده می شود. معده کودک بسیار کوچک است ولی نیاز به انرژی بسیاری دارد. با دادن سه وعده اصلی غذا به کودک خود نمی توانید نیازهای کودک را برطرف و همچنین تامین کنید.

میان وعده بسیار کوچک می باشد و نمی تواند جایگزین وعده غذایی اصلی شود. شما باید تلاش کنید تا از میان وعده بسیار سالمی در برنامه غذایی کودک خود استفاده کنید. همچنین شما می توانید از غذای سالم برای وزن گیری کودکان استفاده کنید.

کلام آخر

میان وعده برای کودکان دارای اهمیت بسیار زیادی می باشد. والدین باید تلاش کنند تا میان وعده سالمی را برای کودک خود در نظر بگیرند. ما در این مقاله 10 میان وعده سالم برای کودکان را در اختیار شما قرار داده ایم، شما باید سعی کنید از میان وعده های سالم استفاده کنید تا کودک شما دچار بیماری در بزرگسالی و همچنین چاقی و یا سوء تغذیه نشود.

بسیار ممنونیم که تا پایان این مقاله همراه ما بودید. ما تمام سعی خود را کردیم تا 10 میان وعده سالم برای کودکان شما معرفی کنیم. در صورت داشتن انتقاد و پیشنهاد به سایت اوشاخ مراجعه نمایید.

چرا نباید از میان وعده های آماده مانند چیپس و کلوچه برای بچه ها استفاده کرد؟

این میان وعده های تجاری در کارخانه با مواد ناسالم تهیه می‌شوند. روغن های مانده، شکر زیاد، نمک ناسالم و باقی موادی که در تنقلات تجاری به کار برده می شود همه و همه مسبب بیماری هستند.

کودک از خوردن وعده های غذای اصلی خودداری می کند و در عوض بیشتر ما بین وعده های غذایی اصلی چیزی می خورد، چه باید کرد؟

در وعده های غذای اصلی کودک غذاهای مشابه با میان وعده هایی که دوست دارد، به او بدهید.

چه نوع از میان وعده های غذایی را به کودک نوپایم می توانم بدهم؟

میوه های تازه، پنیر، ماست، شیر، سرلاک، تخم مرغ آب پز، نان های فانتزی و سبزی های خام، میان وعده های پيشنهادی هستند.

5/5 - (1 امتیاز)